عکس و تصویر افشین رشت
پیغام رضا صدفی :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به عکاسی افشین . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وبلاگ آموزشی ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
نگاهی به عکاسی چشم انداز (پانورامیک)
نوشته شده در ۱۳٩۱/۱٢/۱٢
ساعت : ۱٢:۳٤ ‎ق.ظ
نویسنده : رضا صدفی
نظرات

عکاسی پانورامیک، به عکاسی «چشم انداز» و عکاسی «عریض» نیز شهرت دارد.
رقابت دوربین و چشم انسان در عکاسی پانورامیک به خوبی مشهوداست . در حالی که چشم انسان زاویه ای بین ۷۵ تا ۱۶۰ درجه را پوشش می دهد در عکاسیچشم انداز یک منظره در ۳۶۰ درجه ثبت می شود .
عکاسان معمولا به عکس هایی که تا زاویه ۱۶۰ گرفته می شوند عکس های وایدمی گویند و آنها را در دسته عکس های پانوراما قرار نمی دهند.قطع عکس های پانوراما به شکل معمول ۱۷*،۶ ۲۴*۶ و ۲۴*۱۰ است که با توجه به نوع ابزار مورد استفاده عکاس قابل تغییر است . عکس چشم انداز به سه وسیله قابل ثبت است:
۱) لنزهای پانوراما:
این لنزها قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه دارند و بر روی بدنه دوربین نصب می شوند . لنزهای فیش آی نیز در گروه لنزهای پانوراما قرار می گیرند . به وسیله لنزهای فیش آی می توان به دیدی ۳۶۰ درجه در فضایی کوچک دست یافت.
۲) دوربین های پانوراما:
دوربین هایی که قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه دارند به دوربین های پانوراما معروف اند. ضعف دوربین های چرخشی در تغییر وضوح تصویر (فوکوس) و کاهش دامنه تغییرات شاتر و در نتیجه کاهش سرعت شاتر است . از دیگر اشکالات این ابزار، ظهور خطوط «اعوجاجی» بر روی تصویر است . امروزه این اشکالات در دوربین های دیجیتالی تا حدی رفع شده اند.
۳) روش سگمنت (تکه تکه):
بسیاری از علاقه مندان هنر عکاسی که دسترسی به دوربین های چرخشی و لنزهای ۳۶۰ درجه را ندارند از روش سگمنت در ثبت عکس های پانوراما استفاده می کنند. در این شیوه دوربین و لنز از منظره ای ۳۶۰ درجه، به شکلی مجزا و تکه تکه عکسبرداری می کنند .
این عکسهای مجزا به مدد نرم افزارهای کامپیوتری همچون فتوشاپ، قابل پیوستن به یکدیگر هستند و تصویر نهایی در فرمت پانوراما ارائه می گردد. باید توجه کرد که در روش سگمنت، دقت و توجه عکاس به تغییرات نوری، باز و بسته بودن دیافراگم و سرعت شاتر بسیار حائز اهمیت است . زیرا اندکی تغییر در شرایط عکاسی از خلقتصویری یکدست، یک رنگ و با تن نوری یکنواخت جلوگیری می کند.
عکاسی پانوراما، تکنیکی جذاب در عکاسی مناظر است و آئینه تمام نمایی از مناظر را در پیش روی مخاطب قرار می دهد . بسیاری از عکاسان حرفه ای تجربیات شیرینی را در خلق تصاویر ۳۶۰ درجه در آلبوم عکس های خود به ثبت رسانده اند که ماندگار و تماشای آنها برای همیشه لذت بخش است.


:: برچسب‌ها: