عکس و تصویر افشین رشت
پیغام رضا صدفی :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به عکاسی افشین . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وبلاگ آموزشی ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
معرفی کتاب
نوشته شده در ۱۳٩۱/۱٢/۱٢
ساعت : ۱٢:٥٧ ‎ق.ظ
نویسنده : رضا صدفی
نظرات

معرفی کتاب

کتاب Sketching Light کتابی است در مورد نور در عکاسی و هر آنچه که می‌توان در عکاسی با نور فلاش خلق کرد.

یکی از مشکلات اصلی عکاسی با فلاش، ضعف بنیادی خود عکس‌هاست. آن‌قدر ذهن عکاس درگیر تنظیمات و مسائل تکنیکی نورپردازی می‌شود که اصل قضیه فراموش می‌شود. در نتیجه، اکثر این عکس‌ها فاقد حس، بدون جنبه روایی و بدون ایجاد ارتباط با مخاطب خواهند بود.

از سوی دیگر فناوری‌های جدید در زمینه نورپردازی، تغییراتی بنیادین در فن نورپردازی ایجاد کرده است که لزوم استفاده از منابع جدید را یادآور می‌سازد.

نکته دیگر آن است که نورپردازی در محیط‌های خارج از استودیوِ، دنیای کاملا متفاوتی از نورپردازی استودیویی است. کسانی که در مورد نورپردازی در محیط‌های بیرون تجربه دارند، می‌دانند که در عمل فاکتورهای مختلفی وجود دارد که باید در مورد ترکیب آن‌ها تصمیم گرفت: نوع فلاش، نوع اصلاح کننده نور، فاصله‌ها و زوایا، تنظیمات و … که در واقعیت نمی‌توان این‌ها را فرمول ‌بندی کرد و تنظیم همه آنها برای رسیدن به نتیجه می‌تواند خیلی مشکل باشد.

 کتاب Sketching Light اساساً با سایر کتاب‌هایی که در مورد عکاسی با فلاش یا نورپردازی در عکاسی نوشته است، متفاوت است:
 - یکی از مهمترین ویژگی‌های کتاب، خود نویسنده آن است که سالهاست یکی از بهترین عکاسان نشریاتی چون لایف، تایم و نشنال‌ جئوگرافیک بوده است. با توجه به نوع عکس‌هایی که در این مجلات منتشر می‌شود، می‌توان تصور کرد که او چه برخوردی با موضوعات خود دارد و این برخورد صرفاً تکنیکی نیست. بلکه او استاد داستان‌سرایی با عکس‌های خود است. از روش برخورد با سوژه تا انتخاب لوکیشن و نورپردازی.
    در این کتاب نیز او بر این نکته مهم مرتبا تأکید دارد که چگونه عکس‌ها را پویا بسازید و چگونه وجه روایی عکس‌ها را با نوع نورپردازی تشدید کنید. چگونه باید با نور داستان گفت و چگونه بیننده را به تخیل واداشت.


:: برچسب‌ها: تصویربرداری