عکس و تصویر افشین رشت
پیغام رضا صدفی :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به عکاسی افشین . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وبلاگ آموزشی ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
واژه های و اصطلاحات عکاسی
نوشته شده در ۱۳٩۱/۱٢/۱٢
ساعت : ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ
نویسنده : رضا صدفی
نظرات

دنیای عکاسی دیجیتال حرفهای از لغات و واژههای آکنده است و این اصطلاحها برای افرادی که به شکل حرفهای این کار را دنبال نمیکنند در بسیاری از موارد بیگانه به نظر میرسد. 

 دنیای عکاسی دیجیتال حرفهای از لغات و واژههای آکنده است و این اصطلاحها برای افرادی که به شکل حرفهای این کار را دنبال نمیکنند در بسیاری از موارد بیگانه به نظر میرسد. سعی داریم برخی از اصطلاحها و واژههایی را که با آنها در دنیای تصویر و عکاسی برخورد میشود را معرفی کنیم.
▪ Nx (۵x، ۳x): N برابر، اصطلاحی است که به منظور مشخص کردن میزان فاصله کانونی از لنز استفاده میشود. این مفهوم فقط برای نشان دادن مقدار زوم اپتیکال به کار میرود.
▪ A/D Converter: وسیلهای که اطلاعات آنالوگ (یک عکس یا فیلم ویدیویی) را به اعداد تبدیل میکند تا کامپیوتر بتواند آنها را ذخیره و پخش کند. تمام دوربینهای دیجیتالی از یک تبدیلکننده A/D استفاده میکنند. هرچه مبدل از مقدار بیت بالاتری برخوردار باشد نتیجه کار بهتر خواهد شد. دوربینهای مدرن معمولا از مبدلهای ۱۲ یا ۱۴ بیتی برای افزایش محدوده دینامیکی – میزان نور از روشنایی به تیرگی- استفاده میکنند.
▪ AA Cell: این اصطلاح در دنیای دیجیتال به رایجترین منبع تامین انرژی (باتری AA) اشاره میکند.
▪ AA Filter: بیشتر دوربینهای دیجیتال حرفهای از یک فیلتر پایینگذر (LPF) یا ضد ناصافی (AA) در قسمت جلو تصویرگر استفاده میکنند تا مشکلات ناصافی رنگ (اعوجاج) را کاهش دهند.
▪ Add-on Lens: به لنزهایی گفته میشود که در قسمت جلو لبه خود، شیارهایی را برای سوار کردن لنزهای معمولی، لنزهای زاویه گسترده (Wide angle) یا تله فوتو (Telephoto) دارند.
▪(AE (Auto-Exposure): دیافراگم اتوماتیک، سیستمی است که میتواند میزان دیافراگم را بر طبق شرایط نور محیط تنظیم کند. رایجترین انواع سیستم AE عبارتند از:
۱) برنامهریزی شده (Programmed): زمانی که دوربین به صورت اتوماتیک سرعت شاتر و میزان دیافراگم را انتخاب میکند.
۲) تغییر برنامه (Program shift): شبیه نوع اول عمل میکند، با این تفاوت که در این حالت کاربر میتواند میزان سرعت شاتر و میزان دیافراگم را تغییر دهد.
۳) اولویت دیافراگم (Aperture Priority): کاربر، میزان دیافراگم را انتخاب و دوربین با توجه به نورمحیط به صورت اتوماتیک سرعت شاتر را تنظیم میکند.
۴) اولویت شاتر (Shutter Priority): کاربر، سرعت شاتر را انتخاب و دوربین میزان دیافراگم را با توجه به نور محیط تنظیم میکند.
▪ AE Lock: به حالتی گفته میشود که کاربر میتواند دوربین را در حالت دیافراگم فعلی قرار دهد و مدتی به همان صورت نگه دارد، یا اینکه دوربین را در جای دیگر گذارد و پس از مدتی عکس بگیرد. زمانی که سوژه یا عکاس آماده نباشند از این ویژگی دوربین میتوان استفاده کرد. در این حالت دوربین به صورت شاتر نیمه فشرده قرار میگیرد و زمانی که شرایط مناسب عکاسی فراهم شد، شاتر به صورت کامل فشار داده میشود.
▪( AF(Auto Focus:"اتوفوکوس"، سیستمی که توسط آن لنز دوربین به صورت اتوماتیک فوکوس میکند.
▪ Aliasing: به دندانهها و زائدههایی که در عکسهای دیجیتالی – به خصوص در لبههای عکس- ظاهر میشوند "دندانهدار شدن تصویر" میگویند. برای حل این مشکل از AA Filter استفاده میشود.
▪ Algorithm: "الگوریتم"، یک راهحل ریاضی است که برای پاسخدهی به مسئلهها از آن استفاده میشود. در دنیای تصاویر دیجیتالی از این اصطلاح زمانی استفاده میشود که قرار است یک سری برنامه مدیریتی و تراکمسازی رنگ روی تصاویر شکل بگیرد.
▪ Angle of View: با کمک فاصله کانونی لنز و اندازه سنسور تصویر زاویه دید را میتوان محاسبه کرد.
▪ Anti-aliasing: به روندی که طی آن دندانههای اطراف تصویر از بین میرود و هر یک از پیکسلها به صورت جداگانه قابل مشاهده باشند "ضد ناصافی " گفته میشود.
▪ Anti-Shake: به ویژگی که با کمک آن میزان شدت لرزش دوربین کاهش مییابد و از تار شدن عکسها جلوگیری به عمل آورد، ویژگی "ضد لرزش" گفته میشود. وجود چنین ویژگی در دوربینهای نیمهحرفهای به این معناست که نیازی به لنزهای داخلی نخواهد بود. در نتیجه وزن و قیمت اینگونه دوربینها سبکتر و ارزانتر خواهد بود.
▪ Aprture: میزان گشودگی لنز که به وسیله دیافراگم داخلی مشخص میشود "دهانه دیافراگم" نام دارد.
▪ Aperture Priority AE: کاربر با انتخاب "اولویت دیافراگم"، میزان نور لازم برای دوربین را تنظیم میکند.
▪ Archive: "آرشیو"، به مجموعهای از اطلاعات که به مدت طولانی ذخیره شدهاند اطلاق میشود.
▪( Artifact (ing: به تغییراتی که روی عکس اعمال میشود و جلوه ظاهری آن را تغییر میدهد "تصاویر هنری" میگویند.
▪ Aspect Ratio: به نسبت طول و عرض تصویر در حالت عمودی و افقی، " نسبت پهنای تصویر" گفته میشود.
▪ Aspherical Lens: به لنزهایی که لبه آنها به طور کامل صاف و از حالت کروی خارج شده باشند "لنز آسفریکال" میگویند. اینگونه لنزها تصاویر بهتری ارایه میدهند.
▪ Automatic Exposure: "میزان نوردهی اتوماتیک"، به حالتی گفته میشود که دوربین به طور اتوماتیک میزان دهانه دیافراگم، سرعت شاتر یا هر دو را برای نوردهی مناسب تنظیم کند.
▪ AVI: نام فرمتی برای فیلمهای گرفته شده در سیستمعامل ویندوز است.
▪ AWB (Automatic White Balance): سیستم "تراز سفیدی اتوماتیک"، میزان سفیدی مطلوب عکس را تنظیم میکند.
▪ B&W (Black& White): اصطلاحی برای گفتن "سیاه و سفید".
▪ Back Lit: به نورهای تابیده شده برای روشن کردن مقطعی صفحه وسایل دیجیتالی "روشنسازی" گفته میشود. برای مثال، به نوری که برای روشن کردن شمارههای صفحه موبایل تابیده میشود، Back Lit گفته میشود.
▪ Back light: به نوری که در زمینه صفحهنمایشهای LCD رنگی استفاده میشود "نور پسزمینه" گفته میشود. در گذشته برای صفحه نمایشهای LCD، لامپهای فلورسنت با ولتاژ بالا به کار میرفت، اما امروزه به منظور کاهش انرژی از لامپهای LED سفید استفاده میشود.
▪ Banding: این اصطلاح به یک جلوه هنری از درجهبندی رنگ در تصویرسازی کامپیوتری گفته میشود. زمانی که میزان درجهبندی رنگ در تصویر مناسب نباشد این حالت به وجود میآید. از اصطلاح Color banding نیز به جای Banding استفاده میشود.
▪ Barrel Distortion: به نقص و عیوبی از لنز که باعث ایجاد تصویر بشکه مانند میشود "اعوجاج بشکهای" گفته میشود. تصویر به وجود آمده در مرکز فشرده و هرچه به کنارهها میرود گردتر میشود.
▪ Bit: کوچکترین واحد حافظه را "بیت" مینامند. بیت از ترکیب دو واژه "باینری" (binary) و "دیجیت"(digit) –عدد- گرفته شده است. اعداد باینری ۰ و ۱ هستند که به اعداد روشن و خاموش نیز شناخته میشوند.
▪ Bit Depth: به طیف رنگ یا تیرگی هر پیکسل در تصاویر دیجیتالی "عمق بیت" گفته میشود.
▪ Bitmap: به روشی از ترسیم پیکسل یک تصویر که بیت به بیت انجام میشود، "بیتمپ" (نقشه بیتی) گفته میشود. تعدادی از فرمت فایلهای بیتمپ شده عبارتند از: bmp، pcx،pict و... . نقطهضعف تصاویر ترسیم شده با فرمت بیتمپ این است که با زوم کردن یا تغییر اندازه عکس از کیفیت اولیه تصویر کاسته و خط پیکسلهایی که لبهها را ایجاد کردهاند در تصویر مشخص میشود.
▪ Blue Tooth: به استاندارد بیسیم که برای ارتباط برقرار کردن دوربینها، لپتاپها، کامپیوترها و موبایلها با یکدیگر از امواج رادیویی فرکانس بالا استفاده میکند "بلوتوث" گفته میشود. برای اینکه وسایل به بلوتوث مجهز شده با یکدیگر ارتباط برقرار کنند لازم است فاصله آنها از یکدیگر از یک مقدار خاص بیشتر نشود.
▪( BMP(BitMapped: یکی از فرمتهای رایج گرافیکی برای کامپیوترهایی که با سیستمعامل ویندوز کار میکنند.
▪ Borderless: به عکسهایی که هیچگونه حاشیهای در اطراف خود نداشته باشند، "عکسهای بیحاشیه" (Borderless) گفته میشود.
▪ Brightness: به ارزش یک پیکسل در تصویر الکترونیکی که میزان روشنایی خود را از سیاه به سفید نشان میدهد "روشنایی" گفته میشود. اغلب سطوح روشنایی را از ۰ (سیاه) تا ۲۵۵ (سفید) نشان میدهند.
▪ Burst Mode: به توانایی گرفتن عکسهای متعدد و پشتسر هم تا زمانی که دکمه شاتر پایین نگه داشته شده است، Burst Mode گفته میشود.


:: برچسب‌ها: