عکس و تصویر افشین رشت
پیغام رضا صدفی :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به عکاسی افشین . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وبلاگ آموزشی ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
عکاسی از مناظر کوهستانی
نوشته شده در ۱۳٩٢/۱/٥
ساعت : ٤:۳٤ ‎ب.ظ
نویسنده : رضا صدفی
نظرات

در عکاسی از کوهستان باید به چند نکته توجه داشته باشید و با رعایت آنها شکوه یک منظره ی کوهستانی را از لحاظ بصری ارتقا دهید. یکی از مهمترین نکات نشان دادن مقیاس یک قله و یا یک رشته کوه است .
با استفاده از یک لنز واید 24-35 mm یا زوم-واید و قرار دادن سوژه ای در پیش زمینه -مانند یک گل وحشی و یا صفی از مسافران- می توانید اندازه ی تقریبی یک کوه را در عکس به تصویر بکشید.
در واقع قرار دادن یک سوژه در پیش زمینه، احساس حضور در محیط را برای بیننده تقویت می کند. در غیر این صورت توجه داشته باشید که لنز های واید اصولا اندازه کوه را کمتر از واقعیت آن ثبت می کنند.
برای نمایش ابهت یک قله، از لنزهای تله استفاده کنید و سوژه هایی مثل یک کلبه ی کوچک و یا یک تک درخت را در میانه تصویر کادربندی کنید.


لنز های تله فاصله ی بین پیش زمینه، فضای میانه و پس زمینه تصویر را فشرده می کند و در نتیجه قله را بلندتر و با ابهت تر به تصویر می کشد.
لنز تله فاصله ها را فشرده می کند و در نتیجه قله را بلندتر به ثبت می کند.
سوژه های فرعی مقیاس مناسبی برای نشان دادن بزرگی یک قله کوه هستند

ساحل های استوایی

آبی فیروزه ای دریا، آسمان زیبا و شن های درخشان ساحل های استوایی، تصاویر زیبا و رویا گونه‌ای هستند که معمولا در تقویم‌های دیواری دیده می‌شوند. ثبت زیبایی این صحنه‌ها کار آسانی ست اگر چند نکته را به خاطر بسپارید.
پیدا کردن یک کادر مناسب در این مواقع کار چندان دشواری نیست. از لنز واید استفاده کنید. مرز منحنی شکل دریا و ساحل را به نحوی کادر بندی کنید که چشم بیننده را در انتهای خط به یک سوژه مثلا یک قایق و یا یک یا چند درخت نخل زیبا هدایت کند.
به دنبال کادربندی های عجیب و غریب نباشید.
این مناظر با کادرهای ساده زیباترند
دیافراگم لنز را روی اعداد بالا تنظیم کنید تا همه چیز واضح به ثبت برسد. از کادرهای ساده پرهیز نکنید، گاهی کادری ساده ولی درست از دریا، آسمان و ساحل دلنشین ترین حس را به بیننده القا می کند. اضافه کردن یک انسان هم به جذابیت تصویر می افزاید و هم به درک مقیاس کمک می کند. اما در این مواقع مراقب میزان نوردهی به دوربین باشید.
گاهی شن های درخشان ساحل به علت انعکاس نور، سبب اشتباه دوربین شما در تنظیم اتوماتیک نوردهی می شوند و در نتیجه ممکن است ساحل به رنگ خاکستری و آدم ها کاملا سیاه ثبت شوند. پیشنهاد می شود میزان نوردهی دوربین را یک استپ بالاتر تنظیم کنید.
بهتر است صبح های زود و یا هنگام غروب را برای عکاسی از ساحل انتخاب کنید. دراین زمان ها، نورهای لطیف و کم کنتراست مشکلات کمتری را برای تصویر به وجود می آورند و سایه های بلند به سوژه ها عمق و بعد می بخشند.
در صورت خطای دوربین در نورخوانی، یک استپ بالاتر عکاسی کنید

ساحل های صخره ای

هنگام مَد و طوفان که دریا متلاطم می شود، بهترین زمان برای ثبت تصاویر زیبا از برخورد امواج با صخره هاست. در این مواقع از لنز تله استفاده و شاتر دوربین را بالاتر از 125/1 تنظیم کنید تا لحظه ی برخورد، شفاف ثبت شود. از طرفی با تنظیم دیافراگم لنز بر اعداد کم و با قراردادن دوربین بر سه پایه، می توانید امواج را محو و کش دار به ثبت برسانید.
لحظه قبل و بعد از برخورد یک موج با صخره، برای عکاسی بسیار مناسب است. پس حتما دوربین را تنظیم کنید تا بتواند چند فریم را پشت سر هم عکاسی کند.
شاتر سریع قطرات را ثابت به تصویر می کشد.


:: برچسب‌ها: