رزلوشن سنسور تصویر (تعداد پیکسل ها)

تعداد پیکسل های سنسور تصویر یک دوربین عکاسی دیجیتالی که به آن رزلوشن دوربین نیز گفته می شود اولین و بیشترین موضوعی است که تولید کنندگان و کاربران درباره یک دوربین عکاسی درباره آن حرف می زنند. تعداد پیکسل ها یا همان رزلوشن یک دوربین عکاسی دیجیتالی را اغلب بصورت مگاپیکسل بیان می کنند. نسبت تعداد مگاپیکسل ها به یک دوربین مثل میزانقدرت اسب بخار برای یک ماشین است و ویژگی ساده ای است که می توان آن را به راحتی بین تمام دوربین های دیجیتالی مقایسه کرد و نسبت به آنها به یک نتیجه گیری کلی دست یافت. میزان رزلوشن یک دوربین عکاسی برای اکثر کاربران ویژگی ای است که به راحتی نمی توان از آن گذشت. با وجودی که به غیر از نیروی اسب بخار عوامل زیاد دیگری در عملکرد یک ماشین نقش دارند، از طرف دیگر این باور قدیمی نیز وجود دارد که هیچ یک از ویژگی های یک ماشین به اندازه میزان قدرت اسب بخار آن اهمیت نداشته و با آن قابل مقایسه نیستند. در مورد دوربین های عکاسی دیجیتال نیز چنین وضعی وجود دارد. با وجودی که تعداد پیکسل ها و حتی مگاپیکسل های سنسور تصویر یک دوربین تنها عامل مهم در کیفیت عملکرد آن نیست، با این حال در اینجا نیز، مثل نیروی اسب بخار، مگاپیکسل ها مهم ترین ویژگی یک دوربین دیجیتال در نظر گرفته می شوند، دست کم در بین کاربران و عکاسان نه چندان حرفه ای.


فرقی نمی کند یک دوربین عکاسی ساخت چه تولید کننده ای باشد، تعداد مگاپیکسل های آن اهمیت زیادی دارند. اگر دو عکاس که در یک اتاق مشغول صحبت درباره دوربین و لوازم جانبی دوربین عکاسی خود با یکدیگر هستند را ببینید، قطعاً یکی از سوالات مهمی که از این دو عکاس خواهید شنید این است که «دوربین تو چند مگاپیکسل است؟». در حال حاضر حتی دوربین های عکاسی DSLR مبتدی نیز رزلوشنی در حد 16 تا 24 مگاپیکسل فراهم می کنند. مهم ترین مسئله ای که در مورد تعداد مگاپیکسل های یک دوربین عکاسی دیجیتالی باید گفت این است که «تعداد مگاپیکسل ها مهم است و بالا بودن تعداد پیکسل های سنسور تصویر یک دوربین قطعاً مزیت های مفیدی دارد، اما در کل یک مشکل و ایراد نیز دارد». در حال حاضر، چه درست و چه غلط ، تعداد پیکسل های یک دوربین عکاسی حتی در بین برخی از عکاسان حرفه ای نیز مهمترین ملاک انتخاب یک دوربین است.

اما نکته مهمی که حتماً باید به آن توجه داشت این است که «بالاتر بودن تعداد پیکسل ها یا رزلوشن یک دوربین عکاسی همیشه به معنی بالاتر بودن کیفیت تصویر آن نیست». در بازار دوربین های کامپکت با رزلوشن 20 مگاپیکسل زیادی وجود دارند اما کیفیت تصویر آنها به هیچ وجه همتراز هیچ یک از دوربین های عکاسی با فرمت APS-C و دوربین های فول فریمنیست؛زیرا سنسور تصویر کوچک این قبیل دوربین های عکاسی قادر به جمع آوری میزان نوری نیست که سنسور تصویر بزرگتر دوربین های APS-C و فول فریم جمع آوری می کند. اما در بین دوربین هایی با اندازه و فرمت سنسور تصویر برابر و مجهز به فن آوری های امروزی می توان گفت که سنسورهایی که تعداد پیکسل بیشتری دارند در کل نسبت به سنسورهایی که تعداد پیکسل پایین تری دارند کیفیت تصویر بهتری ارائه می کنند؛ البته این امر به سازنده دورببین و سایر ویژگی های دوربین نظیر پردازشگر آن نیز بستگی دارد.

جزئیات تصویر

یک سنسور پیکسل یا رزلوشن بالا نسبت به یک سنسور تصویر پیکسل پایین قادر به ضبط و به تصویر کشیدن جزئیات ظریف تر و بیشتری از سوژه عکاسی است. این امر به معنی گرفتن عکس از سوژه با جزئیات بیشتر است. البته لنز دوربین نیز به ثبت جزئیات سوژه نیز نقش دارد. یک لنز بهتر نسبت به یک لنز بی کیفیت تر با یک سنسور تصویر مشابه، تصاویر شارپ تری تولید می کند. اما با در اختیار داشتن یک لنز معین سنسور تصویری که تعداد پیکسل بیشتری دارد نسبت به سنسور تصویری با تعداد پیکسل های کمتر جزئیات بیشتر و ظریف تری را به تصویر می کشد. اگر می خواهید از پتانسیل دوربین رزلوشن بالای خود بیشترین بهره را ببرید، باید لنزهای خوبی در اختیار داشته باشید؛ اما با در اختیار داشتن یک دوربین عکاسی رزولوشن بالا از هر لنزی که بر روی دوربین ببندید بیشترین بهره را خواهید برد.

عامل دیگری که در رزلوشن یک دوربین عکاسی دیجیتالی نقش دارد، فیلتر AA یا ضد داندنه دار شدن تصویر آن است که به فیلتر OLPF یا فیلتر پایین گذر اپتیکال نیز معروف است. این فیلتر هنگامی که الگوهای موجود در سوژه و صحنه عکاسی با شبکه پیکسل سنسور تصویر دوربین عکاسی در تضاد باشند، ایجاد پدیده مویر و سایر نقایص اپتیکال در تصویر را به حداقل می رساند. هر چه گام پیکسل (Pixel Pitch، یعنی فاصله بین دو پیکسل مجاور بر روی سنسور تصویر) ظریف تر و کوچکتر باشد (یعنی تعداد پیکسل های سنسور تصویر بیشتر باشد) احتمال ایجاد پدیده مویر کمتر است. چنانچه اشاره شد، آرایش پیکسل یک سنسور تصویر در ایجاد پدیده مویر نقش دارد. در سنسورهای رایج آرایه بایر (Bayer) استفاده می شود و سنسورهای دارای این آرایه در هر سایت پیکسل تنها یک رنگ اصلی را ثبت می کنند. آرایه بایر بر روی سنسورهای تصویر باعث تشدید پدیده مویر می شود.

نکته مهم در مورد فیلتر AA این است که این فیلتر برای کاهش این تاثیرات نامطلوب درتصویر، تصویر را در سطح زیر پیکسل کمی تار می کند. در حال حاضر تولید کنندگان دوربین های دیجیتال اقدام به حذف فیلتر AA از سنسور تصویر می کنند؛ زیرا حذف این فیلتر تار کننده باعث می شود دوربین عکس ها و تصاویر شارپ تری تولید کند. دوربین عکاسی DSLR فاقد فیلتر پایین گذر اپتیکال عبارتند از دوربین نیکون  Nikon D3300دوربین نیکون Nikon D5300 دوربین نیکون Nikon D7100 دوربین پنتاکس  Pentax k-3 دوربین پنتاکس Pentax k-5II و تمام DSLR های شرکت Sigma که در آنها از سنسور تصویر Foveon استفاده شده است، که همگی مدل های APS-C هستند. دوربین عکاسی نیکون Nikon D800E دارای یک فیلتر AA است که تاثیر آن حذف شده است، اما امکان برگرداندن تاثیر آن وجود دارد. دوربین های عکاسی بدون آینه فاقد فیلتر پایین گذر اپتیکال عبارتند از دوربین فول فریم سونی Sony a7R و تمام مدل های APS-C شرکت فوجی فیلم مجهز به سنسور تصویر X-Trans. دوربین های عکاسی دیجیتالی فرمت متوسط فاقد فیلتر AA هستند.

تعداد پیکسل در مقابل اندازه سنسور

در یک نوردهی معین (مثلاً، سرعت شاتر 1/500 ثانیه با دیافراگم F/8) یک سنسور تصویر بزرگتر در مقایسه با یک سنسور تصویر کوچکتر فوتون ها (نور) بیشتری را جمع آوری می کند، و هر چه یک سنسور فوتون های بیشتری را جمع آوری کند نسبت سیگنال به نویز سنسور به دلیل اینکه نویز فوتونی با مجذور تعداد فوتون های جذب شده توسط سنسور تصویر رابطه مستقیم دارد، بهتر می شود. اگر سنسور تصویر 100 فوتون را جمع آوری کند، تعداد فوتون های نویز 10 خواهد بود و نسبت سیگنال به نویز در این حالت 10 به 1 است. اگر سنسور 100000 فوتون را جذب کند، تعداد فوتون های نویز 100 خواهد بود و نسبت سیگنال به نویز در این حالت 100 به 1 است. بر همین اساس، سنسورهای تصویر بزرگتر عملکرد بهتری در نور کم یا ISO بالا دارند.

با این حال، برای ایجاد زاویه دید و پرسپکتیو یکسان در مقابل یک سنسور تصویر بزرگتر باید از لنز بلندتری (لنزی که دامنه کانونی و برد تله بیشتری داشته باشد) استفاده کنید و این امر عمق میدان را کاهش می دهد. برای اینکه به عمق میدان یکسانی برسید باید برای لنز بلندتری که در مقابل یک سنسور بزرگ تر قرار گرفته است، از دیافراگم پایین تری استفاده کنید که این امر باعث کاهش نوردهی (تعداد فوتون های جمع آوری شده) می شود؛ مگر اینکه زمان نوردهی را نیز افزایش دهید، که البته باعث تار شدن تصویر در اثر لرزش و حرکت دوربین می شود. خلاصه اینکه، سنسورهای تصویر بزرگتر می توانند فوتون های بیشتری را جمع آوری کنند، اما برای بهره بردن از این مزیت باید کمی از عمق میدان (دیافراگم) یا سرعت شاتر خود را از دست بدهید. از طرف دیگر، پیکسل های بزرگتر می توانند در مقایسه با پیکسل های کوچکتر فوتون های بیشتری را جمع آوری کنند. اما اگر بر روی سنسوری با اندازه مشخص پیکسل های کوچکتری داشته باشید، مسلم است که تعداد پیکسل های بیشتری بر روی این سنسور وجود خواهد داشت. بنابراین می توان چنین نتیجه گرفت که با ثابت بودن اندازه یک سنسور تصویر، افزایش تعداد پیکسل های سنسور تغییر زیادی در کل ظرفیت جمع آوری نور سنسور ایجاد نمی کند و در واقع افزایش تعداد پیکسل های به بهای کوچکتر شدن آنها بدست می آید. ا ندازه پیکسل نسبت به اندازه سنسور تصویر تاثیر بسیار کمتری بر روی ظرفیت یک سنسور و عملکرد دوربین در نور کم دارد.

نکته دیگری که در این بین وجود دارد این است که برخی از سنسورهای تصویر برای داشتن عملکرد بهتر در نور کم یا ISO بالا طراحی می شوند و برخی برای داشتن عملکرد بهتر در ISO پایین (نور شدیدتر). به عنوان مثال، سنسورهای تصویر 16.2 مگاپیکسل در دو دوربین نیکون Nikon Df و دوربین نیکون Nikon D4S با تاکید بیشتر بر روی عملکرد بهتر در نور کم (و نرخ های عکسبرداری سریع تر) طراحی شده اند، در صورتی که سنسور تصویر 36.3 مگاپیکسل بکار رفته در دو مدل Nikon D800 و Nikon D800E برای داشتن عملکرد بهتر در ISO پایین طراحی شده است. البته تمام این دوربین ها و سنسورهای تصویر آنها تصاویر بسیار خوبی در تنظیمات ISO پایین و بالا تولید می کنند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که سنسورهای تصویر CCD با فرمت متوسط برای داشتن عملکرد بهتر در ISO پایین طراحی شدند و قابلیت آنها در ISO بالا همتراز سنسورهای CMOS که در دوربین های عکاسی DSLR اخیر استفاده می شود نیست - البته در حال حاضر دوربین های فرمت متوسطی نظیر Pentax 645Z،  Hasselblad H5D-50c و  Phase One IQ 250 سنسورهای تصویر CMOS با رزلوشن 50 مگاپیکسلی هستند که در تنظیمات ISO بالاتر عملکرد بهتری از سنسورهای CCD فرمت متوسط دارند.

قابلیت برش زدن یا کراپ تصویر

 دوربین عکاسی نیکون Nikon D800 مجهز به یک سنسور تصویر 36.3 مگاپیکسل است که ابعاد تصاویری که تولید می کند 7360 x 4912 پیکسل است. اما این امکان وجود دارد که هر یک از این تصاویر را (در یک کامپیوتر و یا در داخل خود دوربین از طریق انتخاب حالت DX) به فرمت APS-C برش بزنید و تصویری با رزلوشن 15.4 مگاپیکسل (4800 x 3200پیکسل) تولید کنید. در مقابل اگر یک دوربین عکاسی نیکون Nikon D3S فول فریم 12.1 مگاپیکسل، درحالت کراپ DX تصویریکه تولید می شود تنها5.1 مگاپیکسل است که «قابلیت برش یا کراپ» چندان بالایی نیست. دوربین های دیجیتالی فول فریم جدیدتر شرکت Nikon و Sony در صورتی که یک لنز DX یا DT که برای فرمت APS-C طراحی شده است را بر روی آنها ببندید، بطور خودکار بر روی این حالت کراپ سوئیچ می کنند.

ایراد عکاسی رزولوشن بالا

بزرگترین ایرادی که سنسورهای پیکسل بالا دارند این است که فایل تصاویری که این سنسورها تولید می کنند، بزرگ است. این به این معنی است که این تصاویر بر روی کارت های حافظه یا هاردهای کامپیوتر فضای بیشتری را اشتغال می کنند، در داخل دوربین به قدرت پردازش زیادی نیاز دارند و باعث می شوند سرعت عکسبرداری کاهش و زمان ویرایش عکس ها افزایش یابد. اگر توجه کنید خواهید دید که سریع ترین دوربین های عکاسی حرفه ای شرکت Canon و Nikon - مدل EOS-1DX و مدل D4S) سنسورهای تصویری دارند که رزلوشن آنها به ترتیب 18.1 و 16.2 مگاپیکسل است. حداکثر سرعت عکسبرداری دو مدل Nikon D800 و Nikon D800E با رزلوشن 36.3 مگاپیکسل 4 فریم در ثانیه است، در صورتی که این سرعت در مدل Canon EOS-1DX 12 و در مدل Nikon D4S 11 فریم در ثانیه است. اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که قیمت کارت های حافظه و حافظه های خارجی این روزها چندان گران نیست و سرعت کامپیوترها برای ویرایش عکس ها بسیار بالا رفته است. از طرف دیگر دوربین های رزلوشن بالای جدید نیز دارای تنظیمات رزلوشن پایینی هستند که هنگامی که به رزلوشن کامل سنسور تصویر نیاز نداشته باشید، ویژگی مفیدی است.

معرفی برخی از دوربین های رزولوشن بالا

در زیر برخی از دوربین های فول فریم رزلوشن بالا- شامل دوربین های DSLR، بدون آینه و بردیاب - را معرفی می کنیم. از طرف دیگر، چند مدل از دوربین های فرمت متوسط مجهز به سنسورهای تصویر CMOS را نیز معرفی کرده ایم. با وجودی که رزلوشن 50 مگاپیکسل این مدل ها در بین دوربین های فرمت متوسط بالاترین رزلوشن محسوب نمی شود (بالاترین رزلوشن موجود در بین این نوع از دوربین های عکاسی در حال حاضر 80 مگاپیکسل است)، با این حال 50 مگاپیکسل رزلوشن و تعداد پیکسل های بسیار بالایی است و سنسورهای CMOS بکار رفته در این دوربین های فرمت متوسط عملکرد بسیار بهتری در ISO بالا نسبت به سنسورهای CCD ارائه می کنند. توجه داشته باشید ما تنها دوربین های فول فریم و فرمت متوسط را معرفی کرده ایم، در صورتی که دوربین های عکاسی APS-C با رزلوشن بالای 20 مگاپیکسل زیادی وجود دارند که کیفیت تصویر خارق العاده ای ارائه می کنند، اما دوربین های فول فریم در کل کیفیت تصویر بهتری ارائه می کنند.

دوربین های DSLR و بدون آینه فول فریم با رزلوشن 20 تا 30 مگاپیکسل

Canon EOS 5D Mark III

دوربین عکاسی کانن Canon EOS 5D Mark III یک دوربین DSLR مرسوم است که مجهز به یک سنسور تصویر CMOS با رزلوشن 22.3 مگاپیکسل و بالاترین تعاد پیکسل ها در بین دوربین های DSLR شرکت کانن است. ابعاد سنسور تصویر این دوربین فول فریم 36 x 24mm و گام پیکسل آن 6.2 میکرون است. این سنسور مجهز به فیلتر AA یا فیلتر پایین اپتیکال است. سنسور تصویر این دوربین فایل های Raw یا خام 14 بیتی (CR2) با ابعاد5784 x 3861پیکسل تولید می کند. دامنه حساسیت به نور آنISO 100-25600 است که تا دامنه 50 - 102800معادل نیز قابل افزایش است. دوربین دیجیتال کانن Canon EOS 5D Mark III مجهز به پردازشگر تصویر DIGIC 5+ شرکت کانن است که قدرت گرفتن این فایل های بزرگ با حداکثر سرعت 6 فریم در ثانیه را فراهم می کند و در هنگام عکاسی و فیلمبرداری انحراف کروماتیک را در لحظه جاری اصلاح کرده و دارای الگوریتم های کاهش نویز ISO بالاست.

Nikon D610

دوربین عکاسی نیکون Nikon D610 نیز یک DSLR رایج و مرسوم دیگر است که مجهز به یک سنسور تصویر CMOS فول فریم با رزلوشن 24.3 مگاپیکسل و ابعاد 35.9 x 24mm می باشد و گام پیکسل آن 6 میکرون است. سنسور تصویر این دوربین مجهز به فیلتر AA بوده و قادر به تولید فایل های Raw (NEF) 12 یا 14 بیتی با ابعاد 6016 x 4016 پیکسل است. دامنه ISO این دوربین 100-6400 بوده و تا 50-25600 معادل قابل افزایش است. دوربین نیکون Nikon D610 مجهز به پردازشگر EXPEED3 است که قادر به ارائه حداکثر سرعت عکسبرداری 6 فریم در ثانیه می باشد.

Sony a7

دوربین عکاسی سونی Sony a7 یک دوربین بدون آینه بسیار کامپکت و کوچک با لنز قابل تعویض است که در آن از یک سنسور تصویر Sony Exmor CMOS فول فریم با رزلوشن 24.3 مگاپیکسل و ابعاد 35.8 x 23.9 استفاده شده است و گام پیکسل آن 6 میکرون است. این سنسور تصویر دارای یک فیلتر AA است و قادر به تولید فایل های Raw 14 بیتی (ARW 2.3) با ابعاد 6000 x 4000 پیکسل می باشد. دامنه ISO دوربین Sony a7،100-25600 بوده و در کران پایین تا 50 قابل افزایش است. این دوربین با دارا بودن یک موتور پردازش Sony BIONZX قادر به گرفتن عکس با حداکثر سرعت 5 فریم در ثانیه بوده و مجهز به سیستم کاهش نویز پیشرفته و اصلاحات لنز است.

دوربین عکاسی Sony SLT-A99

این دوربین مجهز به یک سنور تصویر فول فریم Exmor CMOS با رزلوشن 24.3 مگاپیکسل در بدنه ای شبیه به دوربین های DSLR بوده و مجهز به فن آوری منحصربفرد سونی موسوم به Translucent Mirror یا آینه نیمه شفاف است. آینه SLR این دوربین ثابت و نیمه شفاف است که بیشتر نور ورودی را به سنسور تصویر منتقل کرده و همزمان بخش کوچکی از نور را به سمت بالا برای سنسور AF یا فوکوس خودکار تشخیص فاز منعکس می کند تا حتی در هنگام فیلمبرداری PDAF فول تایم یا تمام وقت در اختیار داشته باشید و در این دوربین لرزش ارتعاش رایج آینه که در دوربین های DSLR دیده می شود، وجود ندارد. دوربین عکاسی Sony SLT-A99 همراه با فوکوس خودکار قادر به گرفتن عکس با حداکثر 12 فریم در ثانیه بوده و سنسور تصویر آن قادر به تولید فایل های Raw فشرده 14 بیتی (ARW 2.3) با ابعاد 6000 x 4000 پیکسل است. دامنه ISO آن 25600-100 می باشد.

دوربین عکاسی Leica TM Tvp240

دوربین عکاسی لایکا Leica TM Tvp240 که یک دوربین بردیاب کلاسیک است اولین مدل در بین دوربین های این تولید کننده است که در آن از یک سنسور تصویر CMOS فول فریم با رزلوشن 24 مگاپیکسل استفاده شده است، که این سنسور با همکاری شرکت CMOSIS ساخته شده است. این سنسور بین آرایه فیلتر رنگ و فتودیودها دارای فاصله کمتری است که همراه با میکرولنزهایی که از طراحی هوشمندی برخوردار هستند این امکان را برای تک تک پیکسل ها فراهم می کند نسبت به اکثر سنسورها نور را با زاویه بزرگتری دریافت کند. این دوربین برای بهینه کردن کیفیت تصویر و عملکرد آن مجهز به پردازشگرLeica Maestro است. سنسور تصویر این دوربین قادر به تولید فایل های Raw (DNG) به ابعاد5952 x 3976 پیکسل بوده و دامنه ISO آن200-3200 بوده، که تا100-6400 قابل افزایش است.

دوربین های DSLR و بدون آینه فول فریم با رزلوشن بالای 30 مگاپیکسل

دوربین عکاسی Nikon D800E  و  Nikon D800

دو دوربین نیکون Nikon D800E و  Nikon D800در بین دوربین های DSLR از بالاترین رزلوشن برخوردار بوده و مجهز به سنسور تصویر CMOS36.3 مگاپیکسل می باشند که با همکاری شرکت سونی ساخته شده است. سنسور تصویر دوربین عکاسی نیکون Nikon D800 دارای یک فیلتر AA ضعیف بوده و اثر این فیلتر در سنسو تصویر دوربین نیکون Nikon D800E حذف شده است. ابعاد سنسور تصویر بکار رفته در این دو دوربین 35.9 x 24mm است و گام پیکسل آن 4.9 میکرون می باشد. این سنسور قادر به تولید فایل های Raw (NEF) 12 یا 14 بیتی با ابعاد7310 x 4912پیکسل است. دامنه ISO آن100-6400می باشد که تا50-256000 قابل افزایش است.

دوربین عکاسی سونی Sony a7R

دوربین Sony a7R بردار دوقلو دوربین Sony a7 است، با این تفاوت که مجهز به یک سنسور تصویر Exmor CMOS فول فریم 36.4 مگاپیکسل با ابعاد 35.9 x 24mm با گام پیکسل 4.9 میکرون است. این سنسور تصویر فاقد فیلتر AA بوده و قادر به تولید فایل های Raw 14 بیتی (ARW 2.3) با ابعاد7360 x 49112 پیکسل است. دامنه ISO آن100-25600 بوده که در کران پایین تا 50 قابل افزایش است. دوربین عکاسی Sony a7R برای ارتقاء کیفیت تصویر عملکرد دوربین مجهز به پردازشگر BIONZX است.

دوربین های فرمت متوسط (مدیوم فرمت)

با وجودی که حداکثر رزلوشن دوربین عکاسی دیجیتالی فرمت متوسط جدید به 80 مگاپیکسل می رسد، دوربین های فرمت متوسطی نظیر مدل های IQ 280 ,  IQ180 شرکت Phase One مدل های جدیدی هستند که در آنها از یک سنسور تصویر CMOS  50 مگاپیکسل استفاده شده است، و این سنسور اولین سنسور CMOS است که در دوربین های عکاسی فرمت متوسط استفاده شده است. بطور سنتی، در دوربین های عکاسی دیجیتالی با فرمت متوسط از سنسورهای تصویر CCD استفاده می شود، که در تنظیمات ISO پایین عملکرد خیره کننده ای دارند؛ اما در ISO های بالاتر چندان خوب نیستند. از طرف دیگر، سنسور تصویر CMOS فراهم کردن امکان ویژگی Live View یا نمای زنده را آسان تر می کند. این سنسورهای CMOS 50 مگاپیکسل ساخت شرکت سونی هستند، اما با همکاری تک تک شرکت های دوربین سازی.

دوربین عکاسی Hasselblad H5D-50c

این دوربین فرمت متوسط مجهز به یک سنسور تصویر CMOS 50 مگاپیکسل با ابعاد 43.8 x 32.9mm و گام پیکسل 5.3 میکرون است. این سنسور فاقد فیلتر AA یا فیلتر پایین گذر اپتیکال بوده و قادر به تولید فایل های Raw 16 بیتی (3FR) با ابعاد8272 x 6200 پیکسل است. دامنه پویایی دوربین 14 گام و دامنه ISO آن100-6400 است. دوربین عکاسی H5D-50c با قیمت 27500 دلار عرضه می شود.

دوربین عکاسی Pentax 645Z

دوربین عکاسی پنتاکس Pentax 645Z (با قیمتی حدود 8500 دلار) مجهز به یک سنسور تصویر CMOS با رزلوشن 51.4 مگاپیکسل، ابعاد 43.8 x 32.8mm و گام پیکسل 5.3 میکرون است. این سنسور فاقد فیلتر AA بوده و قادر به تولید فایلRaw14 بیتی (PEF یا DNG) با ابعاد 8256 x 6192 پیکسل است. دامنه ISO دوربین عکاسی Pentax 645Z از ISO 100 تا ISO 204800 بوده و این دوربین تنها دوربین عکاسی با فرمت متوسط است که قادر به فیلمبرداری (1080/60i/30p) و گرفتن عکس با حداکثر سرعت 3 فریم در ثا نیه است (که از این نظر در بین تمام این نوع از دوربین های عکاسی بی همتا است).

دوربین عکاسی Leica S

دوربین عکاسی لایکا Leica S با قیمتی جدود 210950 دلار مجهز به یک سنسور تصویر CCD با رزلوشن 37.5 مگاپیکسل و ابعاد 30 x 45mmبا گام پیکسل 6 میکرون است. این دوربین فاقد فیلتر AA بوده و فایل های Raw 16 بیتی (DNG) با ابعاد7500 x 5000 پیکسل تولید می کند. دامنه پویایی آن 12 گام و دامنه حساسیت به نور آنISO 100-6400 است.

بک دوربین عکاسی Phase one IQ250

این بک دوربین (با قیمت 34990 دلار) مجهز به یک سنسور تصویر CMOS 50 مگاپیکسل با ابعاد 44 x 33mm و گام پیکسل 5.3 میکرون است. این سنسور فاقد AA بوده و قادر به تولید فایل های Raw 16 بیتی (IIQ) با ابعاد8280 x 6208پیکسل  می باشد. دامنه پویایی آن 16گام و دامنه حساسیت به نورآنISO 100-6400 است. از این بک دوربین می توان بر روی تعدادی از دوربین های فرمت متوسط از جمله Phase one 645DF+ استفاده کرد.

منبع: پارس کانن

/ 0 نظر / 31 بازدید