معرفی شغل تهیه کننده

در ویکی پدیا (دانشنامه آزاد جهانی) در تعریف تهیه کننده چنین آمده است :
 
" تهیه‌کنندهٔ فیلم کسی است که شرایط را برای درست کردن فیلم‌ها فراهم می‌کند. راه‌اندازی، هماهنگ‌سازی، رسیدگی و کنترل کارهایی از جمله جمع‌آوری پول مورد نیاز، به‌کارگیری افراد کلیدی و این‌گونه کارها بر عهدهٔ تهیه‌کننده‌است. تهیه‌کننده در تمام مراحل فرآیند فیلم‌سازی و برنامه سازی از توسعه تا تکمیل پروژه، نقش دارد.

در فرایند برنامه سازی رادیویی و تلویزیونی ، کلیدی ترین نقش را تهیه کننده اجرا می کند بر خلاف فیلم سازی سینمایی و تلویزیونی که در آن وظیفه ی مهم تشکیل فرم و ساختار فیلم اساسا متکی به دانش و خلاقیت کارگردان است "
 
در تعریفی دیگر برای تهیه کننده نیز آمده است :

" نقش تهیه کننده عمدتا مالی و تشکیلاتی است. او اولین و مهم ترین کسی است که وارد چرخه تولید فیلم می شود و همچنین آخرین کسی است که از این چرخه خارج می شود. او از اولین مراحل برنامه ریزی تا تمامی مراحل تولید ، پخش و تبلیغات حضور دارد و آن را سرپرستی می کند. او کسی است که به شیوه های مختلف به یک فیلم نامه دست می یابد و تصمیم نهایی را در مورد آن می گیرد. پس از آنکه فیلم نامه مورد تائید او قرار گرفت پروژه فیلم سازی را آغاز می کند. "

 
همچنین در تعریفی که شرکت زاگرس فیلم از تهیه کننده انیمیشن اراده داده، این نقش را چنین تعریف می کند:

" تهیه کننده انیمیشن کسی است که تولید یک مجموعه ، سریال یا فیلم انیمیشن را بر عهده دارد. او معمولا رابطی است میان استودیو یا اداره سفارش دهنده پروژه با دیگر عوامل و هنرمندانی که تولید انیمیشن را بر عهده دارند. او وظیفه ایجاد روابط میان آنها و نیز پالایش و فیلتر کردن ایده ها را بر عهده دارد. تهیه کننده باید مخارج مالی پروژه را به گونه ای مدیریت کند که بتواند رضایت سرمایه گذاران را جلب کند و همچنین بتواند به آنها اطمینان  دهد که هنرمندان و انیماتورهای او  قابلیت تولید مطلوب و با کیفیت فیلم یا سریال را دارند و نهایتا می توانند پروژه را به سر انجام برسانند "

  
ساعت کاری شما به عنوان تهیه کننده بسته به نوع پروژه معمولا طولانی و نامنظم است. کار کردن به صورت مستقل و قراردادی در این شغل بسیار رایج است. محل کار شما معمولا در دفاتر کاری بوده و برخی اوقات نیز باید به استودیوها و محل پروژه ها بروید.

در ادامه با وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، بازارکار و فرصت شغلی، میزان درآمد و برخی از تهیه کنندگان معروف ایرانی آشنا می شوید
 
  

وظایف تهیه کننده

بسته به اینکه شما در چه حوزه ای مسئولیت تهیه کنندگی را بر عهده دارید، وظایف شما کمی متفاوت است. تهیه کنندگی در تئاتر، تلویزیون، سینما و رادیو دارای شباهت های زیاد و البته تفاوت هایی است.

در زیر به مهمترین وظایف یک تهیه کننده اشاره می شود :

 • تصمیم گیری در مورد اینکه کدام پروژه تولید شود یا تولید برنامه ای بر مبنای ایده خودتان

 • خواندن فیلمنامه و تصمیم گیری و برنامه ریزی بر روی آن

 • تهیه منابع مالی برای پروژه و یا یافتن سرمایه گذار

 • تبادل برنامه های ساخته شده با ایستگاه های تلویزیونی و رادیویی

 • ارزیابی منابع مورد نیاز به منظور تأمین ابزار، پول و امکانات مورد نیاز در زمان مورد نظر

 • تهیه جدول زمانبندی برای اجرای پروژه

 • بکارگیری همه منابع فنی لازم و خدمات پشتیبانی

 • استخدام کارکنان فنی و بازیگران و همکاری با کارگردان برای هرچه بهتر انجام شدن کارها

 • ویرایش فیلمنامه (درصورت نیاز و صلاحدید با هماهنگی کارگردان و نویسنده فیلم نامه)

 • اطمینان حاصل کردن از اینکه فرآیند تولید مطابق با برنامه زمانبندی و بودجه پیش شده

 • بر عهده داشتن مسئولیت کلی کیفیت تولید

  

مهارت و دانش مورد نیاز

تهیه کنندگی مسیر ایرانی

 • داشتن اطلاعات کافی درباره فرآیند تولید و حوزه ای که فعالیت می کند (رادیو، تلویزیون و ...)
 • مهارت های ارتباطی عالی – زیرا تهیه کننده برای انجام شدن بهتر کارها نیاز دارد با آفراد زیادی کار کند

 • خلاقیت – به منظور افزایش کیفیت فیلم و کاهش هزینه ها

 • مهارت خوب در ارائه مطالب و انجام مذاکره – همچون مذاکره با سرمایه گذاران، مدیران رادیو و تلویزیون، سینمادارها و تمامی کسانی که در پروژه برنامه سازی به نوعی دخیل می باشند

 • توانایی رهبری و مدیریت

 • مهارت عالی در برنامه ریزی و سازماندهی

 • مهارت های مالی و مدیریت بودجه – خیلی از تهیه کنندگان بزرگ دارای مشاوران مالی و تیم حسابداری ویژه برای هر پروژه هستند.

 • اعتماد به نفس، جسارت و انگیزه

  

بازارکار و آینده شغلی تهیه کننده

شما به عنوان تهیه کننده و یا برنامه ساز می توانید به صورت قراردادی با شرکت های تولید فیلم یا تلویزیون کار کنید. با کسب تجربه کافی می توانید شرکت های تولید فیلم راه اندازی کنید.البته اغلب تهیه کنندگان سوابق و تجارب زیادی در حوزه سینما و تلویزیون دارند و بعد از کسب تجارب متعدد وارد شغل تهیه کنندگی شده اند.

در ایران آمار و ارقام رسمی در خصوص وضعیت کار تهیه کننده ها انتشار نیافته است اما بر اساس خبرهایی که از حوزه سینما منتشر می شود می توان چنین برداشت کرد که میزان اشتغال در این صنعت تا حد زیادی به سیاستگذاری هایی سینمایی و هنری کشور بستگی دارد و در دوره های مختلف تاریخ بعد از انقلاب، افت و خیز های زیادی را تجربه کرده است و در آینده نیز بر اساس سیاست های کلان فرهنگی کشور، رشد صنعت سینما و مشاغل زیرمجموعه رقم خواهد خورد.

اما تهیه کنندگی و برنامه سازی در رادیو و تلویزیون از نوسانات کمتری برخوردار می باشد و در راستای سیاست های کلان رسانه ملی حرکت خواهد کرد. رسانه ملی (رادیو و تلویزیون) در سال های اخیر رشد بسیار زیادی در توسعه شبکه ها و کانال های رادیویی و تلویزیون داشته و برای رقابت با سایر شبکه ها نیازمند ادامه همین روند رشد و توسعه است. لذا پیش بینی می شود برنامه سازی و تهیه کنندگی در این بخش در سال های آتی همراه با رشد باشد.


وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام تهیه کنندگان بین سال های 2010 تا 2020، رشد 11 درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل 14 درصد می باشد.

استرالیا - در بازه زمانی 5 سال گذشته میزان استخدام تهیه کنندگان رشد 8.7 درصدی داشته و برای آینده روند نسبتا ثابتی برای استخدام در این شغل پیش بینی شده است.
 
 

میزان درآمد تهیه کننده

آمار دقیقی از میزان درآمد تهیه کننده ها در کشور در دسترس نمی باشد. درآمد تهیه کننده به عوامل مختلفی از جمله موضوع، نوع فیلم یا برنامه و مورد پسند بودن آن، میزان فروش فیلم (برای سینما)، هزینه های فیلم یا برنامه، نوع قرارداد با سفارش دهندگان فیلم یا برنامه (به خصوص در رادیو و تلویزیون) و ... بستگی دارد. با توجه به موارد ذکر شده، تهیه کنندگان کشور درآمدهای متفاوتی دارند.

متوسط درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا - متوسط درآمد سالانه تهیه کننده 68.440 دلار (برای همه مشاغل 33.840 دلار) در سال 2010 و مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، 71,400 بوده است.

استرالیا - متوسط درآمد سالانه تهیه کننده  68.700 دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان - درآمدها بر اساس قراردادها و نوع کار متفاوت است.
کلید واژ : تهیه کننده – تهیه کننده – تهیه کننده سینما – تهیه کننده تلویزیون – تهیه کننده رادیو  - برنامه ساز – تهیه کنندگان برتر – وظیفه تهیه کننده – وظیفه تهیه کننده – سینما – تلویزیون – حقوق تهیه کننده – درآمد تهیه کننده
 

 

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و ... برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

 ENFJ این تیپ شخصیتی در برقراری ارتباط بسیار متبحرند. آنها از دیپلماسی بالا برخوردار بوده و می توانند متقاعد کننده و تولید کننده باشند.

ENFP  این تیپ شخصیتی از فرآیندهای خلاق و چالشی لذت می برند به خصوص اگر با دیگران در ارتباط باشند. هر چه شرایط و محیط کار منعطف تر باشد، برای آنها مطلوبتر است.

ENTP این تیپ شخصیتی دوست دارد با سایر اشخاص خلاق درگیر و همکار باشد. او از دنیای متغیر و در حال تحول کارش لذت می برد و از مهارت های ارتباطی خوب خود در آن بهره فراوان می گیرد.


ESFP این تیپ شخصیتی از زیبایی شناسی فراوانی برخوردار بوده و دوست دارد هنر خود را برای دیگران به نمایش بگذارد.


 

برخی از تهیه کنندگان معروف ایرانی

 

علی معلم مسیر ایرانی

علی معلم : تهیه کننده فیلم های شوکران، گاوخونی، ازدواج به سبک ایرانی، آل و ...

منوچهر محمدی مسیر ایرانی

منوچهر محمدی : تهیه کننده فیلم های طلا و مس، عصر روز دهم، میم مثل مادر، مارمولک، ارتفاع پست، بازمانده و...

فرشته طائرپور مسیر ایرانی

فرشته طائرپور : تهیه کننده فیلم های مدرسه پیرمردها، نان و شعر، پسر مریم، وقتی همه خواب بودند، زن دوم، آینه های روبرو و...

علی سرتیپی مسیر ایرانی

علی سرتیپی : تهیه کننده فیلم های توکیو بدون توقف، آکواریوم، نیش زنبور، ورود آقایان ممنوع، پل چوبی و...

جواد نوروزبیگی مسیر ایرانی

جواد نوروزبیگی : تهیه کننده فیلم های خدا نزدیک است، یک وجب از آسمان، پرسه در مه، سیزده 59، خرس، من و زیبا و...

جهانگیر کوثری مسیر ایرانی

جهانگیر کوثری : تهیه کننده فیلم های بانوی اردیبهشت، زیر پوست شهر، عصر جمعه، خون بازی، سوت پایان و...

 

/ 0 نظر / 71 بازدید