آیین افتتاحیه پنجاهمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان در اراک برگزار شد

پنجاهمین جشنواره منطقهای سینمای جوانان ایران با عنوان آفتاب امروز در آیینی در جمع پیشکسوتان، هنرمندان و مسئولان در فرهنگسرای آیینه اراک آغاز شد.

 

ه گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران «حبیب ایل‌بیگی» مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در مراسم افتتاحیه این جشنواره گفت: برگزاری این گونه جشنواره‌ها، تعامل خوب بین هنرمندان استان ها، برگزاری کارگاه ها و برنامه های مختلف می‌تواند در ارتقای حوزه های عکاسی، فیلمنامه نویسی و ساخت فیلم مفید باشد.
حبیب ایل بیگی افزود: برگزاری این جشنواره که در شهر اراک آغاز شد و در خمین؛ زادگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران پایان می‌یابد، بستر حضور متعهدانه هنرمندان را در ساخت آثار فاخر و تاثیرگذار مهیا می کند.
وی تمرکز زدایی را یکی از سیاست های انجمن سینمای جوانان ایران ذکر کرد و گفت: کارگاه های جنبی جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان در زمینه عکس، فیلم و فیلمنامه موجب آشنایی جوانان با شیوه های جدید این هنرها می‌شود.
ایل بیگی افزود: انجمن سینمای جوان به عنوان پشتوانه سینمای کشور تاکنون فیلمسازان خوبی را به جامعه هنری تقدیم کرده است.
همچنین مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی استان مرکزی نیز با تبریک هفته دولت، برگزاری جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان را یکی از رخدادهای مهم امسال استان عنوان کرد.
حسین شاکری گفت: این جشنواره با حضور هنرمندان فیلمساز، فیلمنامه نویس و عکاس 8 استان فارس، مازندران، کردستان، آذربایجان غربی، زنجان، هرمزگان، گیلان و مرکزی برگزار می شود.
وی با بیان اینکه این جشنواره با هدف تجدید بیعت هنرمندان با اندیشه ها و آرمان های امام راحل با عنوان «آفتاب مزین شده است، بیان کرد: آیین اختتامیه این جشنواره نیز در بیت تاریخی امام خمینی (ره) در شهرستان خمین با حضورمقامات ارشد برگزار خواهد شد.


در این مراسم کتاب «تاریخچه سینما در اراک» نوشته «علی حیدرشاه حسینی» از انتشارات «پیام دیگر» رونمایی شد.
این کتاب در 88 صفحه به قطع وزیری و در شمارگان یک هزار جلد به چاپ رسیده و درآن تاریخ سینما در اراک با نگاهی به سرگذشت این «هنر صنعت» در کشور و تاریخ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این شهر درج شده است.
بنابراین گزارش در این آیین از سامان سالور، محمد زنده نام و پناه برخدا رضایی از هنرمندان پیشکسوت سینمای جوانان استان مرکزی با اهدای لوح، تقدیر شد.
نمایش آثار سینماگران عضو انجمن سسینمای جوان از دیگر برنامه‌های آیین افتتاحیه پنجاهمین جشنواره فیلم و عکس منطقه ای در اراک بود.
در بخش فیلم پنجاهمین جشنواره منطقه‌ای فیلم و عکس سینمای جوان 297 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که از این تعداد 173 اثر در بخش داستانی، 92 اثر مستند، 35 اثر تجربی و 27 اثر نیز در بخش پویا نمایی است.
213 اثر نیز در بخش فیلمنامه به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که 27 اثر اقتباسی و بقیه در بخش آزاد است که پس از اظهارنظر هیات داوران 10 اثر در بخش آزاد و پنج اثر اقتباسی از 13 فیلمنامه نویس به جشنواره راه یافته اند.
در بخش عکس هم یک هزار و 47 اثر در دو بخش تک عکس و مجموعه به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که در نهایت 54 قطعه عکس از 36 عکاس به جشنواره راه یافته است.

 

/ 0 نظر / 22 بازدید